ROZMIAR WĘDZIDŁA

Jak dopasować rozmiar wędzidła Myler Bit

Celem wędzideł Myler Bits jest zapewnienie koniowi maksymalnej wygody w pysku. Piewszym krokiem do osiagnięcia tego celu będzie upewnienie się, że koń ma prawidłowo dobrany rozmiar ścięgierza. Przed zakupem kiełzna zawsze zmierz wielkość pyska konia, chyba, że już używasz wędzideł Myler Bit i nie masz wątpliwości co do ich rozmiaru.

Kiełzna Myler Bit układają się trochę inaczej niż tradycyjne kiełzna, ponieważ mają wyraźne zakrzywienie ścięgierza, które zostawia więcej miejsca na język. Dodatkowo kiełzno Myler Bit jest o ⅛” większe niż podany rozmiar, ponieważ Mylerowie chcą być pewni, że z każdej strony pyska ścięgierz wystaje na co najmniej ⅛ do ¼”. W celu poprawnego dokonania pomiaru będziesz potrzebował drewnianego kołka lub rączki od drewnianej łyżki.

  1. Włóż kołek do pyska konia w miejscu, gdzie normalnie leży wędzidło.
  2. Poczekaj, aż koń się rozluźni i przestanie przeżuwać.
  3. Oznacz na kołku po obu stronach pyska miejsca, gdzie kończą się wargi.
  4. Wysuń kołek i zmierz odległość pomiędzy oznaczonymi punktami.

Najczęściej spotykany rozmiar to 5”, a następnie 5 ½” i 4 ¾”. Wybierz rozmiar najbliższy wymierzonej odległości, ale wybieraj rozmiar większy, a nie mniejszy by mieć pewność, że wędzidło nie będzie zbyt ciasne.

W prawidłowo dobranym wędzidle z obu stron pyska konia wystaje około ⅛ do ¼” ścięgierza, kiedy ogłowie jest dobrze dopasowane a wędzidło leży pośrodku pyska. Części policzkowe nie powinny przylegać zbyt ciasno, ponieważ mogą powodować obtarcia lub skaleczenia na policzkach lub na wargach konia. Pomiędzy kółkiem a pyskiem konia powinien być pewien odstęp. Jeżeli masz wrażenie, że wędzidło wygląda na zbyt małe lub zbyt duże, pomimo, że dokonałeś prawidłowo pomiarów, sprawdź dopasowanie ogłowia. Jeżeli ogłowie leży zbyt wysoko lub zbyt nisko, będzie to miało wpływ na dopasowanie wędzidła w pysku konia.

Każdy koń jest trochę inaczej zbudowany. Pomimo, że 5” przez długi czas było rozmiarem “średnim” wśród ścięgierzy, nie zakładaj, że na twojego konia 5” też będzie pasować. Wydatne wargi, wąski pysk lub gruby pysk mogą mieć wpływ na rozmiar wędzidla.

Jeżeli rozmiar którego potrzebujesz jest niedostępny w standardowym zestawie części policzkowe/ścięgierz, skontaktuj się bezpośrednio z firmą JNBT lub firmą Myler, gdzie możesz zamówić wersję zrobioną na wymiar.